پرسش و پاسخ

دکتر امیراحمدی تنها یک ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، اعلام کاندیداتوری کرد و تنها دلیل اینکار نیز بیان نظرات خود درباره انتخابات آن دوره بود. بسیاری از روشنفکران جامعه، انتخابات 1388 را تحریم کرده بودند. نگرانی دکتر امیراحمدی از نتیجه تحریم این بود که رئیس جمهوری انتخاب شود که نسبت به مسائل حقوق بشر و دموکراسی بی اهمیت باشد. تجربه و زمان به ایشان ثابت کرده است که تحریم انتخابات نه تنها سازنده نیست بلکه تخریب کننده است. انتخابات، هر چند هم ناقص، تنها راه باقی مانده برای مردم است تا نظرات خود را اعلام کنند. دکتر امیراحمدی با این کار میخواستند نامشان را به عنوان کسی که موافق تحریم هیچ نوع انتخاباتی نیست ثبت کنند و گرنه در آن مدت کم نه برنامه انتخاباتی ایشان آماده بود و نه کمپینی برای انتخابات تشکیل داده بودند. اما در انتخابات ریاست جمهوری 1392، ایشان به طور کاملا جدی کاندیداتوری خود را اعلام کرده، کمپین تشکیل داده، همکارانی دارند که شبانه روز کار میکنند و داوطلبانی که مشتاقانه وی را یاری میرسانند.

دکتر امیراحمدی نزدیک به چهل سال در آمریکا زندگی و کار کرده است. شرکت ایشان در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان کسی که در خارج از کشور زندگی میکند، توسط بخشهائی از جامعه ایران پذیرفته نیست. اما اگر مردم ایران با شخصیت، زندگینامه، و سابقه کاری و علمی ایشان آشنا شوند، متقاعد خواهند شد که ایشان طی سالهائی که در آمریکا بوده از هیچ فرصتی برای خدمت به سرزمین مادری اش دریغ نکرده است. مسافرتهای متعدد وی به ایران، حضور غیر نظامی وی در جبهه جنگ و فعالیتهای بازسازی وی در دوران پس از جنگ، تلاشهای بی وقفه وی برای جلوگیری از وقوع جنگ آمریکا علیه ایران، پیگیری و زحماتش برای تحققِ عذر خواهیِ آمریکا از ایران به خاطر نقش این کشور در کودتای28 مرداد 1332، 25 سال تلاش بدون وقفه برای بهبود روابط ایران و آمریکا، نوشته های متعدد وی در مورد ایران از نمونه مدارک و شواهد اثبات خدمتگزاری ایشان به وطن عزیزمان ایران است. لازم به یادآوری است که دکتر امیراحمدی هنوز خانه شخصی در زادگاهش، تالش، را حفظ کرده است و اقوام درجه اول وی نیز در تالش زندگی می کنند. در ضمن نباید فراموش کرد که بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز در خارج از کشور زندگی می کرد. برخی از افراد مهم و کلیدی کشور حتی در ایران متولد نشده اند و برخی هم دارای گرین کارت و یا تابعیت دوگانه دارند. اما نکته مهمتر اینکه ایرانیان خارج از کشور به نوعی یک استان مجازی از ایران را در آنسوی مرزها شکل داده اند.

انقلاب اسلامی ایران یکی از مردمی ترین انقلابهای جهان بود اما از همان ابتدای کار، با چالشهای جدی از طرف معترضین داخلی و دشمنان خارجی روبرو شد. با گذشت زمان، دوستان انقلاب نیز مورد خشم واقعشده و اختلافات درونی گروههای سیاسی نظام شروع شد. این پیشامد در کنار سایر رویدادهای دیگر سبب خروج دوستان انقلاب و اکثر گروههای سیاسی از حلقه سیستم حکومتی شد که البته اکنون به مانعی جدیبرای ایجاد آشتی ملی تبدیل شده است. دکتر امیراحمدی همواره با ارائه نوشته های علمی خود، نظرات کارشناسی، پیشنهادات سازنده، و برگزاری کنفرانسهای مختلف، حضور فیزیکی در جنگ ایران و عراق ومسافرتهای مستمر خود به ایران، استفاده از نفوذ خود برای پیشگیری از وقوع جنگ و دفاع از منافع کشور ایران و ایجاد فرصتهای تاریخی برای ایران و سایر فعالیتهای دیگر همواره حضور پررنگ و پربارش را درعرصه های مختلف کشور اثبات کرده است. ایشان به عنوان یک مسلمان ایرانی ملی گرا احترام و اعتماد مسئولین و روحانیون مذهبی را کسب کرده و با ایده ملی گرایش نیز سعی خواهد کرد تا اعتبار خود را در بینرهبران سیاسی حکومت به دست آورد.

به عنوان بخشی از سیاستهای کمپین، دکتر امیراحمدی هم در داخل و هم خارج ایران به تبلیغات و بیان برنامه انتخاباتی خود خواهد پرداخت. در حال حاضر، از آنجا که طبق قانون سیستم انتخاباتی ایران هیچ نامزد انتخاباتی تا زمان دریافت تاییدیه از طرف شورای نگهبان نمیتواند فعالیتی داشته باشد، کمپین امیراحمدی 1392 نیز ضمن احترام به این قانون، فعالیت رسمی و برگزاری گردهماییهای خود را در داخل ایران به بعد از دریافت تاییدیه شورای نگهبان موکول خواهد کرد. اما تا آن زمان دکتر امیراحمدی با دوستان، حامیان، و مردم در ایران دیدار و گفتگو خواهد داشت و فعالیت کمپین خود را در آمریکا، انگلستان، امارات متحده عربی، و سایر کشورهای دنیا ادامه خواهد داد. واقعیت این است که مسائلی که ایران امروز با آن روبروست، مسائلی جهانی هستند و رئیس جمهور آینده ایران نیز تاثیرات عمده ای بر روی کل دنیا خواهد داشت. به همین دلیل روشن، مردم در سراسر دنیا از کمپین امیراحمدی 1392 حمایت و از پیام صلح و دوستی کمپین و برنامه انتخاباتی اش استقبال میکنند. با بهره گیری از این حمایت و استقبال بین المللی، کمپین امیراحمدی 1392 خواهان توجه بیشتر جهانی در چه در داخل و چه در خارج از ایران برای رسیدن به اهداف و آرمانهای خود است. در آخر اینکه، ایرانیان زیادی در جریان آخرین اخبار و رویدادهای سراسر جهان هستند و در واقع کمپین امیراحمدی 1392 به طور غیرمستیقم چه از طریق رسانه های سنتی و چه مدرن با مردم ایران در ارتباط است.

در صورت ادامه روند فعلی سیاسی و سوء مدیریت در ایران و پافشاری غرب به ادامه سیاستهای غیر عقلائی و خطرناک خود، چالشهای پیش رو ابعاد وخیمتر و بزرگتری به خود خواهند گرفت و آثار مخرب آن وسعت خواهند یافت. دکتر امیراحمدی باور دارد که هر ایرانی وطن دوست با وقوع جنگ، انقلاب و هر نوع حرکت توأم با خشونت مخالف است و انسانی ترین و کم هزینه ترین راه برای تبدیل ایران به کشوری پیشرفته و توأم با آرامش، شرکت در انتخابات شفاف و عادلانه است. از اینرو ضروری است که شما نیز همچون دکتر امیر احمدی موضعی فعال نسبت به انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ کنید. ایران بر سر دو راهی آبادانی و ویرانی قرار گرفته است. به طور قطع همه خواهان ایرانی پیشرفته و آباد و امن هستیم. برای یک ایران بهتر، کمپین دکتر امیراحمدی به پشتیبانی شما نیازمند است. دکتر امیراحمدی در مقام یک استاد دانشگاه منبع مالی بسیار محدودی دارد و با کسانی به رقابت خواهد پرداخت که از منابع مالی هنگفتی برخوردارند. برای رسیدن به اهداف و آرمانهای اصیل دکتر امیراحمدی حمایتهای بی دریغ شما به هر شکلی بسیار موثر است. کمپین دکترامیراحمدی دست یاری و همراهی شما را میفشارد.

کمپین امیراحمدی 1392 تمامی کمکهای مالی خود را از افراد حقیقی که صادقانه برنامه انتخاباتی دکتر امیراحمدی را باور دارند، دریافت میکند. کمپین امیراحمدی 1392 هیچ کمک مالی از دولتهای ایران، آمریکا و سایر کشورها را نمیپذیرد. به حسابهای مالی کمپین رسیدگی میشود و جمع آوری کمکهای مالی کمپین در ایران، آمریکا، اروپا و سایر کشورها کاملا قانونی است.

دکتر امیراحمدی اسلام شناس نیست و لذا فاقد صلاحیت مذهبی برای قضاوت درباره اصل ولایت فقیه است. با این حال، وی به جدایی دین و دولت معتقد است نه جدایی دین از سیاست. افراد و گروههای مذهبی به همان میزان حق مشارکت در مسائل سیاسی کشور را دارند که سایر افراد و گروههای سیاسی. جدایی آنان از سیاست در واقع نوعی تبعیض و غیراخلاقی محسوب میشود. دکتر امیراحمدی همچنین معتقد است که 33 سال تجربه جمهوری اسلامی کافی است تا علما و دانشمندان اسلام شناس، موضوع ولایت فقیه را یک بار دیگر مورد ارزیابی و بحث قرار دهند. در هر صورت، دکتر امیراحمدی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری، ملزم به پذیرش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و اگر به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شود، ملزم به اجرای آن است؛ خواه موافق یا مخالف آن باشد از جمله نهاد ولایت فقیه که به طور قانونی و با رای اکثریت مردم تاسیس شد. هر چند رئیس جمهور، اختیارات قانونی برای ایجاد اصلاحات و یا تغییرات پاره ای از موارد مورد اشکال قوانین کشور را دارد اما دکتر امیراحمدی حتی در مقام رئیس جمهوری نیز هیچ قانونی را نادیده یا زیر پا نخواهد گذاشت. برخلاف نگرش رایج، داشتن قدرت به معنای داشتن اختیارات کامل نیست. در واقع، در تمام 33 سال گذشته، مقام معظم رهبری تنها در مواردی نادر از قدرت و نفوذ خود استفاده کرده است. این بدین معنی است که در فضای سیاسی کشور اختیار عمل کافی برای ریاست جمهوری برای ایجاد تغییرات و اصلاحات واقعی در ایران وجود دارد.

با وجود تمام موانع و تبعیضهای بسیاری که بر سر راه زنان ایرانی بوده است اما آنها توانسته اند به پیشرفتهای قابل توجهی به ویژه در زمینه آموزش و بازار کار دست یابند. بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاهها را زنان تشکیل داد اند. به عنوان نان آوران خانواده در بیرون و داخل خانه، در شهر و روستا مشغول فعالیت هستند. با این حال، هنوز جایگاهشان در رده های بالای مدیریتی و تصمیم گیری مهم کشوری خالی است. این بی عدالتی باید برطرف گردد. دکتر امیراحمدی از نفوذ کمپین انتخاباتی خود برای رفع مشکل تبعیض زنان و به کار گیری زنان در مشاغل رده بالای کشوری استفاده میکند. اگر دکتر امیراحمدی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شود، برای رسیدن به این هدف، وزراتی به نام وزرات زنان پیشنهاد خواهد داد تا کشور عزیزمان ایران بتواند از تمام توانمندیها و قابلیتهای زنان باهوشش بهره مند گردد.

دکتر امیراحمدی عمیقا به حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد معتقد است. ایشان مخالف هر گونه خشونت، شکنجه و تبعیض است. همچنین ایشان به آزادی بیان، آزادی عقیده و برابری فرصتهابرای همه اعتقاد دارند. با این حال، مباحث حقوق بشر بایستی در چارچوب قانون اساسی گنجانده شود تا ماهیتی قانونی پیدا کرده و قابل اجرا باشد. واقعیت این است که در برخی از کشورهای خاورمیانه،شهروندانشان حتی از ابتدایی ترین حقوق شهروندی مانند حق رای در انتخابات نیز برخوردار نیستند. حقوق بشر یک آرمانی است که نمیتوان یک شبه به آن دست یافت و فرایندی آرام و گام به گام است. گام نخستاین فرایند دستیابی به صلح است چرا که شرط لازم برای رسیدن به حقوق بشر است و بدون آن حقوق بشر معنایی ندارد. گام دوم، وضع قوانین است زیرا در چارچوب قانون است که به حقوق بشر رسیدگی میشود.

دکتر امیراحمدی معتقد است که کلیت بدنه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را افرادی وطن پرست، عمل گرا و مدرن تشکیل میدهد. وی میخواهد ساختار سپاه را به یک ارتش حرفه ای تبدیل کند تا با تمام قوا از امنیت ملی کشور دفاع کند. همه کشورهای جهان تلاش می کنند تا یک نیروی نظامی قوی داشته باشند تا از تمامیت ارضی کشورشان دفاع کنند. ایران نیز از این قاعده استثنا نیست و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز بایستی یک نیروی قوی برای دفاع از مردم ایران و میهن باشد. با این حال، برخی از بدنه سپاه با سواستفاده از موقعیت و قدرت خود به این تشکیلات صدمه میزنند؛ به طوری که گویا قصد بدنامی و غیرمردمی نشان دادن سپاه را دارند. از برنامه ها و اولویتهای دکتر امیراحمدی به عنوان رئیس جمهور، نه رویارویی با سپاه بلکه تقویت نقش دفاعی آن در جهت حفظ منافع ملی مردم و کشور و در نهایت ایجاد ایرانی امن و قوی است.

زمان رفتن اسد و ایجاد تغییرات اساسی در سوریه فرا رسیده است. آمریکا و روسیه باید سوریه آینده را طوری طراحی کنند که مورد توافق اکثریت جامعه، با در نظر گرفتن منافع اقلیت جامعه باشد. سیستم نمایندگی نسبی، بهترین گزینه برای احقاق حقوق گروههای اقلیت جامعه، در صورت نبود وحدت ملی در جامعه، است. ذی النفعان سوریه می توانند از تجربیات تونس به عنوان یک مدل در نوشتن قانون اساسی جدید کشور و نحوه انتخابات بهره بگیرند. اولویت اول، اما، رفتن اسد است.

در صورت نیافتن پاسخ مورد نظر لطفا سوالات خود را در فرم زیر وارد کنید.